powrót

24 października 2003 08:36

Marszałek tak robi

źródło: www.sejm.pl wypowiedzi posłów

4 kadencja, 56 posiedzenie, 1 dzień (10.09.2003)

2 punkt porządku dziennego:
Projekty uchwał w sprawie:
1) odwołania marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1946),
2) odwołania z funkcji marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej posła Marka Borowskiego (druk nr 1947).

Poseł Tomasz Nałęcz:

(...) Marszałek Sejmu opiera się nie na swoim głębokim przekonaniu w każdej sprawie, w której ma wątpliwości, ale na opiniach ekspertów. Informuje zresztą o tym Konwent, Prezydium, to jest żadna tajemnica, przynajmniej dla osób, które chodzą na posiedzenia Konwentu, jak marszałek Sejmu działa. (...)

Mój komentarz

Nałęcz broni marszałka Borowskiego. Sprawa była nie do obrony, bo Borowski zmienił treść Uchwały Sejmu nie powiadamiając o tym posłów. Zwrot 'przynajmniej dla osób' jest lekką lecz istotną przyganą. Przygana nakierowana jest na oponentów Borowskiego. Kto nie zrozumie wypowiedzi Nałęcza, ten nie pozbędzie się poczucia winy, choć nie będzie mógł zlokalizowac jej przyczyny. Spowoduje to zwątpienie w podtrzymywanie oskarżenia Borowskiego.

Nałęcz wielokrotnie używa w swoich wypowiedziach słowa ' konfuzja' (konfudować - zbijać z tropu, peszyć, zawstydzać przyprawiać o konfuzję - zmieszanie, zakłopotanie. Słownik Kopalińskiego s.398) .

Co zdaje się, że powiedział ?

'Marszałek informuje Konwent i Prezydium, i nie jest tajemnicą jak działa marszałek przynajmniej dla osób, które chodzą na posiedzenia Konwentu.'

Co powiedział ?

' Marszałek informuje Konwent i Prezydium, i nie jest to tajemnicą, przynajmniej dla osób, które chodzą na posiedzenia Konwentu, tak jak marszałek Sejmu to robi (działa). ' - Nałęcz stwierdza w tym zdaniu , że Borowski chodzi na Konwent.



Nałęcz stworzył tu połączenie oskarżenia z zagadką opartą o wieloznaczność wypowiedzi. Wie on , że oskarżenie speszy a niemożność rozwiązania zagadki zatrzyma proces myślenia. W ten sposób oprócz prawa związanego z zagadką (czytaj Zagadka w Nowy Testament twór człowieka ) łamie on dodatkowo Prawo Pr3/u 5:

Nie ma wolności człowiek postępować z innymi tak, że dyskutując z drugim skupia się na nim, by go zdekoncentrować, temat i spór jest pozorem

Tutaj element skupienia występuje na grupie oponentów Borowskiego. Towarzyszy on wypowiedzianym słowom 'przynajmniej dla osób'. Celem jest ich dekoncentracja.

powrót